ЗАПОВЕДИ НА МЗ И МО

Заповед № РД09-798/31.03.2021 г. на министъра на образованието и науката относно организиране на обучение от разстояние в електронна среда

Изх. № РУО1-9987/31.03.2021 г.

 

ДО
ДИРЕКТОРИТЕ НА
СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИЩА И ЦПЛР

 

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР/ УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,

Приложено Ви изпращам за сведение и изпълнение Заповед № РД09-798/31.03.2021 г. на министъра на образованието и науката относно организиране на обучение от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии, във връзка със Заповед № РД-01-194/30.03.2021 г. на министъра на здравеопазването.

 

Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА
НАЧАЛНИК НА
РУО – СОФИЯ-ГРАД

 

Решения на Софийския оперативен щаб

От сайта на Столична община:

От петък, 12 март, всички ученици от 5. до 12. клас в София преминават на онлайн обучение, а всички заведения, в това число и тези в хотелите и игралните зали, ще работят с ограничено работно време до 22 ч. Преустановява се присъственото обучение във висшите училища и в центровете за извънкласни занимания. Срокът на действие на тези мерки към момента е двуседмичен – от 12 до 26 март. Това реши Софийският оперативен щаб на заседанието си днес.

По предложение на директора на СРЗИ д-р Пенчев се обмисля затягане на мерките при продължаващ ръст на заболеваемостта с преустановяване на посещенията в големите търговски центрове и фитнес залите.

Столична община, Столичната здравна инспекция и СДВР започват засилени проверки за спазването на противоепидемичните мерки в търговските обекти, ресторанти и заведения, както и в градския транспорт.

Препоръчва се на работодателите да се насочат към организация с работа от вкъщи или на смени, където е възможно.

В домовете за социални услуги на територията на Столична община се забраняват посещенията на външни лица.

На територията на Столична община се забранява провеждането на организирани екскурзии, фестивали и събори, при които се планира събиране на голям брой хора на открито.

Софийският оперативен щаб предлага на министъра на образованието да измести датите за ученически състезания и олимпиади, които са планиране за месец март, в това число и пролетните математически състезания, планирани за края на месеца.

 

По последни данни София премина прага от 500 заболели на 100 хил. души. Притеснителен е фактът, че средната възраст на заразените с COVID-19 продължава да спада, като към днешна дата е 51 години.

Чувствително се увеличава и натискът към здравната система – за 14 дни общият брой на хоспитализираните нарасна с 645 души. С 30% се увеличават позвъняванията към Спешна помощ за случаи с коронавирус.

По данни на Столичната здравна инспекция общият брой на ваксинираните граждани на територията на Столична община е над 86 хил. души. В днешния ден продължават ваксинациите на граждани, които ще бъдат членове на секционни комисии на парламентарните избори и са заявили желание да бъдат ваксинирани.

В последната седмица екипите на СДВР са проверили 298 търговски обекта. Над 1400 проверки са направени от екипите на Столичен инспекторат в търговските центрове както за носене на маски, така и за надопускане на струпване на по-голям брой посетители. 1912 са проверките за спазване на карантината.

 

2020 г. – равносметка

През 2020 г. в сградата на 127 . Средно училище се направиха следните подобрения: 

  • Ремонтирани изцяло – 5 кабинета – нови мебели, премахване на ламперията, смяна на осветителни тела и ламинат; 
  • В други два кабинета бяха подменени само осветителните тела и ламинатът; 
  • Обновени коридори – западно крило – смяна на осветителни тела, сваляне на ламперия, измазване и боядисване; 
  • Изграждане на санитарен възел с три отделения на трети етаж; 
  • Смяна на входните врати /+щори/ и обособяване на два входа за учениците; 
  • Осигуряване на всички необходими условия за започване на учебната година в условия на Ковид пандемия; 
  • Осигуряване на 25 уреда за пречистване на въздуха, монтирани във всички кабинети. 
  • Подмяна на оградните пана; 
  • Ремонт на учителската стая; 
  • Освежителен ремонт на канцеларията + нови мебели; 
  • Осигуряване на бойлери в санитарните възли; 
  • Закупуване на нова копирна техника за нуждите на Ръководството, администрацията и учителите; 
  • Премахване на част от старата ламперия на първи етаж при физкултурния салон; 
  • Декориране с пердета и живи цветя – втори етаж при учениците от първи до трети клас; 
  • Боядисване на стълбищните стъпала в цветовете от знамето на РБ. 
  • Преместване и обновяване на компютърните кабинети /декември 2019 – януари 2020/; 

 

Проекти: 

 

  • Закупуване на пет интерактивни дисплея по проект “Оборудване на интерактивен ИКТ център по природни науки, ИТ и математика” – позиционирани в ремонтираните кабинети; 
  • По проект “Образование за утрешния ден” училището получи един интерактивен дисплей и осем лаптопа; 
  • Училището успешно приключи проект по Еразъм + „Denk mal – ein Denkmal!“ и продължава да работи по два други два проекта: „Open doors to creative generations“ и ВАС /Отвъд очевидните стереотипи/; 
  • Спечелен и реализиран проект под надслов “Отечество любезно, как хубаво си ти!”, финансиран от Столична община; 
  • Работа по проект “Здравей, здраве” – превантивни дейности на зависимостите на учениците по национална програма за изпълнение на младежки дейности; 
  • Работа по проект “Йовков и християнските добродетели”; 

 

Награди и други: 

 

  • Организиране на ден на розовата фланелка; 
  • Ученически игри 2019-2020 година; 
  • Подобряване на резултатите на учениците от явяване на НВО и ДЗИ; 
  • Повишаване на бала при прием в училището; 
  • Развитие на STEM профили и паралелки; 
  • Активна комуникация с районната администрация и други институции за отстраняване на възникнали проблемни ситуации, чрез изпращане на множество писма, сигнали, препоръки, допитвания и др.; 
  • Осъществяване на активна комуникация с Обществения съвет. 

 

 

Денкоглу – Благодетел нашего рода

https://www.bgonair.bg/a/183-istoriite-on-air/218370-istoriite-on-air-denkoglu-blagodetel-nashego-roda

 

В последния ден на ноември 1781 година в къщата на Нено и Мария Денкови в село Балша се ражда момче. Дават му името Иван. След няколко години семейството се премества в София, където Нено работи като шивач, а невръстния Иван му помага. Родителите са болнави и не след дълго бащата умира. Майката е бедна и необразована има само 14 сребърни монети, с които изпраща 12-годишният си син в Търново.

“Казала му: “Сине, това са последните пари, които имам. Давам ти ги, отиди и с тях направи, каквото трябва да направиш, но да станеш поне човек.“ Тази майчина заръка момчето изпълнява блестящо. С пътуващи търговци тръгва към Търново. От там по неведоми пътища отива в Румъния, а после Русия.“ Това разказва директорът на Църковно-историческия и архивен институт при Българската патриаршия доц. д-р Христо Темелски.”Стига до град Нежин, където първо работи като слуга, след това става дребен търговец и се издига до почетен член на тамошния еснаф.“, допълва доц. д-р Красимира Александрова, директор на Националната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий“.

“Иван Денков остава при гръцките търговци в Нежин няколко години. Тогава добавя към фамилното си име и частицата „-оглу“ и става известен като Денкоглу. Там се научава на занаят и доказва своята лоялност, и коректност към партньорите си. На 40-годишна възраст вече е голям предприемач с капитал от близо 100 хиляди златни рубли, значителна сума за онова време. Следващата стъпка е преместването му в Москва. Там се специализира в търговията със скъпи сибирски кожи. Натрупва огромно състояние. Попада под силното влияние на Васил Априлов, който в негово лице вижда бъдещ меценат на българското просветно дело”, казва още доц. Темелски.Иван Денкоглу не жали парите си за всеки буден сънародник, който иска да се изучи. Дава стипендии за Московския университет и Ришельовския лицей в Одеса. Единственото условие към нашенците е след като получат дипломите си да се върнат в родните места и да предадат знанията нататък”, разказва доц. Александрова.

С пари на Денкоглу успяват да се изучат видни български възрожденци. Първи е юристът Никола Михайловски, който през 1881 година става подпредседател на Държавния съвет на Княжество България.

През 1840 година в двора на църквата “Света Неделя“ в София в стара къща се помещава килийното училище на града. Там преподавател е самоковецът Захарий Круша, който прави проект за разширението му и моли владиката Паисий да намерят средства. “Най-големият дарител за новото училище е Иван Денкоглу, който изпраща на Софийската църковна община 30 хиляди гроша.“, продължава разказа доц. Христо Темелски.

“Осем години по-късно предприемачът посещава родната земя. Това е и единственото му пътуване до София. Идва с много пари, от които дарява и на църквите в София. На действащите по това време седем храма дава по 100 сребърни рубли, а за строителството на катедралата “Света Неделя“ – 2500. Донася и 1176 тома книги за училището. Дарението е изключително ценно не само като стойност, но и като съдържание на заглавията. След Освобождението по предложение на общественика Михаил Буботинов с тях се поставя началото на Народната библиотека”, казва доц. д-р Красимира Александрова.В 1907 година пловдивското издателство “Христо Г. Данов“ отпечатва книга за дарителите на българското образование. Сред тях е и Иван Денкоглу, който не само приживе, но и след смъртта си продължава да дарява. Според завещанието му повече от половината богатство той раздава за обучение на своите сънародници.

“На основаното от него училище дарява библиотеката си и печалбата от издадените от него книги, както и банкова сметка захранена с 10 хиляди рубли”, казва директорът на 127 СУ “Иван Николаевич Денкоглу“.

За стипендии в Москва – 17 000 рубли. 5000 рубли остава за най-бедните момичета на София. Тези пари са дадени в църквата, за да може всяка девойка да има по 100 лева зестра, когато се омъжва. Други 2000 сребърни рубли заделя за откупуване от затвор на мъже прибрани в тъмница за неплатени дългове.

 

 

От 15 февруари се разрешава присъственото обучение на учениците от 5-и до 12-и клас

От утре, 15 февруари, се разрешава провеждането на присъствени учебни занятия за всички ученици от пети до дванадесети клас в паралелки, които са единствени в съответния клас на училището. Това нарежда в своя заповед министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Занятията ще се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки и в съответствие с изготвените от Министерство на образованието и науката и Министерство на здравеопазването Насоки за работа на системата на предучилищното и училищното образование през учебната 2020-2021 година в условията на COVID-19.

С пълния текст на Заповед № РД-01-98/14.02.2021 г. може да се запознаете в прикачения файл.

zapovedrd-01-98-14022021

 

Стипендии за втори учебен срок

Уважаеми ученици,

Приложено ще намерите линк, който трябва да бъде попълнен от всички ученици с успех над 5,50 /включително/, които ще взимат стипендия за отличен успех.

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=q4QFQuxOx0G7Q3Nk0Kb9_SOK3VAIVj9OnuYiP5HI4MlUN084MVVKRFdSSlNYVkNIUkRBQU9aVVVPNC4u

Линкът се достъпва чрез профилите Ви в @edu.mon.bg и съответните пароли и се явява заявление за кандидатстване за стипендия за отличен успех за втори учебен срок на учебната 2020/2021 година.

Срок за попълване: 15.02.2021 г.

Учениците, които са получавали социална стипендия – ТЕЛК и/или сираци, не следва да подават нови заявления.

При въпроси моля да се обръщате към класните си ръководители.


Уважаеми ученици,

Приложено ще намерите бланка и декларация, които трябва да бъдат попълнени при кандидатстване за социална стипендия за доходи.

Трябва да бъдат представени служебни бележки за доходите на родителите за периода от 01.08.2020 г. до 31.01.2021 г.

Учениците, при които има промяна на обстоятелствата свързани с ТЕЛК и/или загуба на родител, също попълват приложената бланка, като прилагат съответния документ, удостоверяващ обстоятелството.

Срок на предоставяне на документите в канцеларията или на електронната поща на училището: 01.03.2021 г.

Настоящото съобщение не е релевантно за учениците със стипендии за отличен успех, които попълват горния линк.

Нова бланка – стипендии

Декларация – доходи

 

127 СУ "Иван Николаевич Денкоглу"
Какво представляват бисквитките

Бисквитките са малки текстови файлове, които се запазват на Вашия компютър или мобилно устройство, когато посещавате нашия уебсайт. Отделните секции по-долу ще Ви дадат повече информация за различните категории бисквитки, които нашият уеб сайт използва, както и възможност за промяна на настройките в тази връзка. Моля да имате предвид, че ограничаването и спирането на бисквитките, може да доведе до спиране на функционалности, некоректна работа и ограничаване на потребителското Ви преживяване с нашия уебсайт.